апрель, 2017 ел
җомга

Казанда бүген Бөтенроссия фәнни-гамәли «Йөрәкнең фундаменталь һәм клиник электрофизиологиясе. Аритмологиянең көнүзәк мәсьәләләре» дигән конференция үз эшен башлады. Ул бөек рус физиолог, Россия электрокардиографиясен оештыручы Александр Самойловның 150-еллыгына туры китерелгән.

Бүген Татарстанда Бөтендөнья сәламәтлек көнен уздыру чикләрендә республиканың төрле яшьтәге торучылары катнашуы белән тематик «түгәрәк остәлләр», лекцияләр, әнгәмәләр, психик сәламәтлек мәсьәләсе буенча семинарлар үткәреләләр.

Бүген донор акциясе узды. Аның чикләрендә ТР Мөселман диният нәзрәтенең вәкилләре Татарстан мөфтие Камил хәзрәт Сәмигуллин белән бергәләп кан бирделәр, шуның белән каты авыручы кешеләрнең тормышларын сакларга булыштылар. Кан банкы 10 литрга тулыланды.

Ел саен төшенкелек таралуы арта. Шуның турында бүген  «Татар-информ» МА пресс-конференциясендә Казан дәүләт медуниверситетының доценты, акад. В.М.Бехтерев исемендәге Республика клиник психиатрия хастаханәсенең  «Сердәш 129» медик-психологик хезмәте җитәкчесе Юрий Калмыков хәбәр итте.

Балаларда төшенкелек – баланың тәртибендә һәм начар кәефкә зарлануда чагылдыручы психоэмоциональ бозылуларның бер төре. Шушы авыру иң иртә яшьтә дә (3 яшькә кадәр) чагылырга мөмкин, ләкин ешрак һәм көчлерәк яшүсмер чорда беленә. Төшенкелек белән яшүсмерләр арасында үз-үзенә кул салуга омтылуларның ешайган очраклары бәйле булырга мөмкин.

«Төшенкелек: әйдә сөйләшик» –  7нче апрельдә Бөтендөнья сәламәтлек көне төшенкелек хәлләрен дәвалауга багышланган.

Бүген Төләче муниципаль районы авыл бистәләренең башлыклары Төләче муниципаль районының башлык урынбасары А.Г.Фәтхуллин җитәкчелегендә тикшерүләр уздылар.

14 апрельдә Татарстан Республикасында Терәк-хәрәкәт аппаратының авырулары белән көрәшү елына туры китерелгән «Салихов укулары» дигән фәнни-гамәли конференция булачак.  Конференция программасы ревматик авыруларны диагностикалау һәм дәвалау буенча әйдәүче белгечләрнең чыгышларын кертә һәм ревматоид һәм псориатик артрит, остеоартрит, ревматологиядә коморбидлык, Татарстан Республикасында балаларга ревматологик ярдәм күрсәтү мәсьәләләренә һәм башка темаларга багышланган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: