май, 2017 ел
сишәмбе

Бүген Түбән Кама муниципаль районының башлыгы, Түбән Каманың мэры Айдар Метшин сәламәтлек саклау оешмаларына – 2нче номерлы балалар сырхауханәсенә, 1нче номерлы сырхауханәгә һәм консультатив-диагностик сырхауханәгә килеп китте. 2017 елда бу объектларда 2017–2018 елларга хисапланган сәламәтлек саклауның беренче буынын модернизацияләү һәм ныгыту буенча яңа республика программасы чикләрендә капиталь ремонт ясалачак. Исегезгә төшерик, программа ТР Президенты белән килештергән иде һәм  сырхауханәләрнең биналарын капиталь ремонтлауны һәм хәзерге заман медицина җиһазы белән җиһазландыруны үзенә кертә.

Казанда узган шимбә өмәсенең йомгаклары буенча сәламәтлек саклау өлкәсенең алдынгы хезмәткәрләрен бүләкләделәр. Исегезгә төшерик, медицина хезмәткәрләре хастаханәләрнең һәм клиникаларның эрдәгәш территорияләрен тәртипкә китерделәр, үз эш урыннарын чистарттылар.

Алабугада медицина хезмәткәрләренең «Сәламәт - 2017» дигән Спартакиаданың 2нче этабы узды. Спорт ярышларында Алабуга, Чистай, Әлмәт, Буа һәм Азнакай районнарыннан 200 артык медицина хезмәткәре катнашты.

Зыян күргән кешеләргә бөтен кирәкле медицина ярдәме күрсәтелә.

2017 елның 24 апреленнән башлап 30на кадәр Казанның Ашыгыч медицина ярдәме станциясенә 7478 чакыру керде.  Җәмәгать урыннарына 1377 чакыру керде. Чакыруларның иң зур саны – 5700 – төрле авыруларга, шул санда 209 инсультка һәм 37 инфаркта туры килде. Бала табуларга ашыгыч медицина табиблары 66 тапкыр чыктылар.

Гипертония авыруы белән пациентлар өчен мәктәп Түбән Кама үзәк район күп профильле хастаханәсенең сырхауханәсе биналарында узды. Мәктәпкә килүчеләр табиблардан бөтен кирәкле мәгълүмат алырга гына түгел, ләкин махсус аппарат ярдәме белән кан тамырлары системасының яшен һәм стресс индексын үлчи алдылар.

Әлмәт онкология үзәгендә дәвамлы авырту синдромы вакытында хәзерге заман терапия турында сөйләгән Пациентлар өчен мәктәп булды. Доклад белән ТР Сәламәтлек саклау министрлыгының паллиатив ярдәм буенча баш штаттан тыш белгеч, Республика клиник онкология диспансерының дәвалау эше буенча баш табиб урынбасары, м.ф.к. Илсур Шаймарданов һәм Әлмәт онкология үзәге паллиатив хезмәтенең табибы-онкологы Рөстәм Газизов чыктылар.

Түбән Кама табиблары беренче май профсоюзлар митингында катнаштылар. «Лаеклы эш, хезмәт хакы, яшәү өчен» дигән лозунг астында чарада Түбән Каманың 100 артык медицина хезмәткәре катнашты.

Бүген Иннополиста IT-лицей укучылары өчен «Яшүсмерләрне җенси тәрбияләү – киләчәк буын сәламәтлегенең дәлиле» темасына лекция узды. Дәрестә яшүсмерләрне кызыксындыручы сорауларны карап тикшерделәр: башка җенесле дусларга дөрес бәйләнешле булуга ничек өйрәнергә, алар белән үзеңне ничек тотарга һәм башка. Яшь кешеләрнең мөнәсәбәтләрендә мөмкин булган шартлар, теләмәгән нәтиҗәләрдән ничек сакланырга – бу мәсьәләләрне лекциядә тикшерделәр.

7 майда Казанда Крикет буенча югары уку йортлар арасында беренче турнир булачак. Ярышларда Казан дәүләт медицина университетының, шулай ук КФУ, КНИТУ-КАИ һәм Казан юридик институтының 15 командасы катнашачак. Уеннар Казан дәүләт ветеринария медицинасы академиясенең футбол кырында 11.00 сәг.  башланачаклар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: