май, 2017 ел
пәнҗешәмбе

Бөгелмәдә ТР Президенты карамагындагы «Дәүләт торак фонды» программасы буенча төзелгән 50-квартирлы торак йортына тантаналы урнаштыру булды. Яңа өйгә күчеп килгән кешеләр арасында – өч Бөгелмә табибы: терапевт Гөлькәй Агишева, хирург Илхомджон Лутфуллоев һәм акушер-гинеколог Альбина Зарипова.

Бүген Минзәлә районында Минзәлә районы башлыгының урынбасары Камил Наҗмиев, ведомстволарның һәм авыл бистәләренең җитәкчеләре катнашулары белән ВИЧ-йогышын профилактикалау буенча ведомствоара утырыш булды.

Әлмәт сырхауханәләре икенче тормыш алачаклар – сәламәтлек саклау объектларында 2017–2018 елларга хисапланган сәламәтлек саклауның беренче буынын модернизацияләү һәм ныгыту буенча республика программасы чикләрендә капиталь ремонт ясалачак.

Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 72-еллыгы алдында Яр Чаллы шәһ. Сугыш ветераннары өчен госпиталендә стационар дәваланучы ветераннарына 61нче Гимназиянең укучылары һәм Яр Чаллы КФУ институтының студентлары килеп киттеләр.

Яр Чаллыда талпан энцефалиты авыруының ике очрагы кадәр теркәлә, - моның турында авыруның профилактикасына багышланган пресс-конференциядә Яр Чаллыда хәбәр иттеләр.

24 майда Казанда «Нефрологиянең көнүзәк мәсьәләләре 2017» дигән Республика фәнни-гамәли конференциясе узачак. Конференциядә бөерләр авыруларын алып баруның, профилактикалауның, диагностикалауның һәм дәвалауның  хәзерге заман алымнары турында, бөерләрнең озакка сузылган авырулары вакытында   нефропротекциягә һәм кардиопротекциягә яңа карашлар турында,  бөерләрнең озакка сузылган авырулары вакытында диета мәсьәләләре һәм  бөерләрнең озакка сузылган авырулары вакытында нефроген һәм вазореналь артериаль гипертониянең  рациональ терапиясе мәсьәләләре турында фикер алышачаклар.

Бүген Казанда Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 72-еллыгына багышланган бәйрәм чарасы узды.

Яр Чаллыда бу елда өлкән халыкка хезмәт күрсәтү өчен 8 сырхауханәдә һәм 6 балалар сырхауханәсендә (15 бинада) ремонт ясарга планлаштыра. Моның турында пресс-конференциядә Яр Чаллы буенча ТР ССМ Сәламәтлек саклау идарәсенең сәламәтлек саклау ресурслары белән идарә итүнең оештыру-икътисад бүлеге башлыгы Резеда Мавзютова хәбәр итте.

Бүген Әлмәт  медицина көллиятенең биналарында ветераннарның студентлар белән дулкынландыргыч очрашу узды.  Бәйрәмгә  кунаклар – Спартак Әхмәтов, Мария Крылова, Хәҗәр Хәмидуллина чакырылдылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: