июнь, 2017 ел
дүшәмбе

Җинүчеләр ТР сәләмәтлек саклау министрлыкның Иҗтимагый совет утырышында билгеләнәчәк.

Бүген Татарстан Республиканың Президенты Рөстәм Минниханов ашыгыч медицина ярдәм станцияның эшләүчеләренә  “Форд Транзит” автомобильләрнең ачкычларын бирде.

Бүген “Медицина университетның клиника” бинасынын хирургия корпусын (5нче Казан шәһәре хастаханәсе, Шәриф Камал ур.,12) Татарстан Республикасының Президенты Рөстәм Минниханов карап китте.

Саклау сәләмәтлек министры Адел Вафин һәм Яр Чаллы шәһәрнең мэры Наил Сагдеев  Яр Чаллының сәләмәтлек саклау объектлары белән таныштылар. Ул объектлар капиталь ремонтнын программасына кертелгән. Алар белән бергә Дәүләт советы депутаты Светлана Захарова, ТР сәләмәтлек саклау министрның урынбасары Илдар Фәтихов һәм сәләмәтлек саклау идарәсе җитәкчесе Олег Сабаев катнаштылар.

2017 елның 29 май көненән 4 июньга кадәр Казан шәһәрнең медицина ашыгыч ярдәм станциясына 7121 чакыру керде. Иҗтимагый урыннарга 1138 чакыру керде. Иң күп чакыру – 5488 – төрле авыруларга туры килде, шул исәптән 193 инсульт һәм 57 инфаркт. 95 мәртәбә ашыгыч ярдәме табибләре хатын-кыз бала тапкан вакытта килделәр. 935 тапкыр ашыгыч ярдәме һәлакәткә чыктылар, шул саңнан алып 32 мәртәбә юл-транспорт вакыйгасына. Анда 29 кеше зарар күргән, 12 кеше дәвалау оешмаларына тапшырылды.

Татарстанда 2015 елдан алып “Айну ноктасы” дигән пилот проекты тормышка үтә. Ул проект хатын-кызларда яше җитмәгән балалар бар булуын; мәхрүм итү турындагы мәсьәлә һәм ата-ана хокукыннан чикләү, социаль куркыныч хәлдә булып саналган гаиләләр үзеннән-үзе аңлаштыра.

Шул ук вакытта, әниләрдә балаларны тәрбияләү дәвам итүнен теләген саклап калу мәҗбүри шарт булды.

Идел буйнын Чаллы үзәгендә махсус балалар белән эшләве түләүсез нигездә булачак. Аларга реабилитацияда  һәм социаль адаптацияда  ярдәм ителә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: