август, 2017 ел
сишәмбе

Казанда ТР сәламәтлек саклау министры Адел Вафин һәм ТР төзелеш, архитектура һәм торак-коммуналь хуҗалык министры Ирек Фәйзуллин медицина оешмаларына бергәләп гизеп чыктылар. Республика ведомстволарының башлыклары Республика бүлегендә клиник туберкулезга каршы диспансеры 2нче номерлы диспансер бүлегендә сырхауханәсе бинасына янкормасын, 18нче номерлы Үзәк шәһәр клиник хастаханәсенең травмпунктын төзү барышын һәм Казанның 21нче номерлы шәһәр сырхауханәсенең төзелүче бинасын карап чыктылар. Җитәкчеләр шулай ук Казан шәһ. 18нче номерлы шәһәр сырхауханәсендә һәм Регионара клиник-диагностик үзәгендә капиталь ремонт уздыруның барышы белән таныштылар.

Татарстанда ТР буенча ЭЭМ ДЮХКИ Идарәсе белән, «Сезнең сәламәтлегез» дигән Фәнни-тикшеренү медицина комплексының сомнологик үзәге белән һәм Казан дәүләт медицина университеты белән бергәләшеп  ТР Сәламәтлек саклау министрлыгының Казан шәһ. буенча Сәламәтлек саклау идарәсенең «Руль артында йоклама» пилот проекты башланды.

Арка миен дәвамлы эпидураль стимуллаштыру (SCS-терапиясе) – бу арка миенең арттагы мөгезләре структурасына югары ешлыклы элект тогының йогынтысына нигезләнгән кайбер авыруларның дәвалау алымы. Соңгы 20 ел эчендә арка миен эпидураль стимуллаштыру төрле авырулар белән пациентларны дәвалауның иң таралган хирургик алымы булды. Методика куллануның шушы һәм башка көнүзәк мәсьәләләре турында бүген Балалар республика клиник хастаханәсендә фикер алыштылар. Мастер-класста Барнаул шәһ. Травматология, ортопедия һәм эндопротезлау буенча федераль үзәгенең, Санкт-Петербург шәһ. Г.И.Турнер исемендәге Балалар ортопедик институтының белгечләре һәм БРКХ хезмәткәрләре катнаштылар.

Медицина  университеты Клиникасында диабет белән 64-яшьлек пациентка уникаль операция ясадылар. Татарстанда беренче тапкыр диабет белән авыручыга аяк гангренасы вакытында бот биеклегендә аякны кисеп алу урнына аякның яшәүгә сәләтле тукымаларын һәм кисәкләрен саклап калдырдылар, операциядән соң чорда йогышлар һәм эзлегүләр чыганагы булучылар кисәкләрне алып ташлап. Шулай итеп, пациентның аяк табанын гына кисеп алдылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: