Казанның 18 хастаханәсенә Камил Шәһәретдин улы Зыятдинов исеме бирелде

2021 елның 12 июле, дүшәмбе

10 июльдә Казанда 18 Шәһәр клиник хастаханәсе территориясендә Татарстан Республикасының элеккеге сәламәтлек саклау министры, Россия Федерациясенең һәм Татарстан Республикасының атказанган табибы Камил Шәһәретдин улы Зыятдинов истәлегенә мемориаль такта ачылды. Чарада ТР сәламәтлек саклау министры М.Н. Садыйков Татарстан Республикасы җитәкчелеге тарафыннан 18 хастаханәне Камил Шәһәретдин улы Зыятдинов исеме белән атау турында карар кабул ителүен хәбәр итте.

"Бүген без хастаханә төзелеше башында Камил Шәһәретдин улы торган учреждение территориясендә җыелдык", - дип билгеләп үтте министр.

Чарада Камил Шәһәретдин улының хезмәттәшләре, дуслары, туганнары катнашты. Алар барысы да аның белән бергә эшләгән елларын җылы искә алды.

Министрлыкта 13 ел җитәкчелек итеп, Татарстан медицинасын уңай якка үзгәрткән кеше. Ул эшләгән дәвердә 300 гә якын медицина оешмасы, шул исәптән төбәкара клиник-диагностика үзәге реконструкцияләнде яки төзелгән.

Ул ана һәм баланы саклау системасын үстерүгә зур өлеш керткән. Йөкле хатыннарга өч тапкыр скрининг, диагностика һәм инвазив процедуралар кертелә. Кече яшьтәге балалар кардиохирургиясе хезмәте оештырыла.

К.Ш. Зыятдинов тырышлыгы белән Татарстан Республикасында кан тамырлары хирургиясенең һәм кардиохирургиянең яңа юнәлешләре үсеш ала. Медицина оешмалары иң заманча дәвалау-диагностика җиһазлары белән җиһазландырыла. Наркомания белән авыручыларны медик-социаль тернәкләндерү системасы булдырыла. Аның җитәкчелегендә халыкны медицина белән тәэмин итү системасын үзгәртеп кору (амбулатор-поликлиника звеносын үстерү, көндезге стационарлар һәм тәүлек буе ашыгыч ярдәм постлары оештыру) уздырыла. Камил Зыятдинов җитәкчелегендә медицина персоналының өзлексез һөнәри белем бирүнең бердәм системасы формалаштырыла, Бөтендөнья сәламәтлек саклау оешмасы белән тыгыз хезмәттәшлек җайга салына.

2007 елда К.Ш. Зыятдинов Казан дәүләт медицина академиясе ректоры итеп сайлана. Ул ректор постында булган елларда медицина белеменә мәгълүмати һәм инновацион технологияләр актив кертелә, Академиянең матди-техник базасы яхшыртыла. Медицина куллану өчен дару препаратларын клиник тикшерү, медицина эшләнмәләренең клиник сынаулары башланды.

Камил Зыятдиновның хезмәт биографиясендә фән зур урын алып тора. Ул Медицина фәннәре докторы, профессор дәрәҗәсе булган һәм сәламәтлек саклауның оештыру проблемаларына, кеше сәламәтлегенә социаль, икътисадый һәм экологик факторларның комплекслы йогынтысына һәм аның хәлен яхшырту юлларына багышланган 250дән артык фәнни эшнең авторы булган.

К.Ш. Зыятдиновның эшчәнлеге җәмәгатьчелектә лаеклы танылу алды. Аңа Россия Федерациясенең һәм Татарстан Республикасының атказанган табибы, Россия Федерациясенең сәламәтлек саклау отличнигы, фән һәм техника өлкәсендә Татарстан Республикасы Дәүләт премиясе лауреаты мактаулы исемнәре бирелде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: