февраль, 2015 ел
чәршәмбе

11 февральдә Халыкара авыручылар көне – бөтен планета буенча авыру кешеләргә очраган мәсьәләләргә игътибарны тартырга чакырган халыкара көн – билгеләнеп үтә. Халыкара авыручылар көненең максаты – безнең планетаның бөтен кешеләренең игътибарын теге яисә бутән авыруның корбаны булганнарның газапларына тартырга. Бүген Халыкара авыручылар көне чикләрендә Казан шәһ. «7нче Балалар шәһәр клиник хастаханәсе» ДАССОның «Тин-клиник» балаларга һәм яшүсмерләргә медик-социаль ярдәм күрсәтү бүлегенең җирлегендә шәһәрнең Авиатөзелеш районының укучылары һәм торучылары арасында чаралар узды.

«Мамадыш РҮХ» ДАССОда «Ак халатлы фәрештәләр» республика сәламәтлек саклау өлкәсендә һөнәргә юнәлгән чараның чикләрендә «Ачык ишекләр көне» узды. Бу чараның чикләрендә Мамадыш муниципаль районының өлкән классларда 80 укуны тәмамлаучылары, КДМУда укуны тәмамлаучы студентлар, районда туган кешеләр һәм РҮХнең сәламәтлек саклау хезмәткәрләре арасында очрашу уздырылды.

Анда СПИДка каршы көрәш һәм аны профилактикалау үзәгендә, гигиена һәм эпидемиология үзәгендә, наркология, клиник тире-венерология, психоневрология, туберкулезга каршы клиник диспансерларында исәптә торганнар турында бөтен мәгълүмат җыела. Өстә күрсәтелгән оешмаларда исәптә торган донор мөрәҗәгать итү вакытында бу мәгълүматлар, клиник тикшерүнеләрне уздырмыйча, кан бирүгә юл куймаска рөхсәт итәләр. Мәгълүматның ифрат зур күләме белән эш процессын яхшыртырга Россия Федерациясе Кан хезмәтенең Үсеш программасы чикләрендә гамәлгә ашырылган трансфузиологиянең автоматлаштырылган мәгълүматый системасы ТАМС (АИСТ) рөхсәт итә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: