май, 2017 ел
сишәмбе

Профессор Саурбек Руззидиновнын юбилеена багышланган, Алматы шәһәрендә медицина  колледжларында укыйтырган студентлар арасында “Ин яхшы теш технигы. Укуны тәмамлаучы – 2017” дигән II Халыкара конкурсы узды.

31 май көнне 16.00 сәг. КДМУ бинасында спорт квесты узачак. Бу чара “Россияны тәмәке төтөннән коткарабыз” дигән Бөтенроссия акция кисәләрендә булачак. Оештыручылар – КДМУ һәм  “Татарстан Республикасының волонтер-медиклар” хәрәкәте – барлык теләүчеләр өчен тулы һәм күнелле программа әзерләделәр.

Омск өлкәсендә урта һөнәри белем бирү оешмаларнын укучылары арасында Бөтенроссия профессиональ осталык олимпиаданын йомгаклау этабы узды. Олимпиада “клиник медицинасы”, “ортопедия стоматологиясы” һәм “профилактик стоматологиясы” белгечлекләр буенча узды.

Татарстанда ел саен яман шеш авыртуы белән 90-100 кеше авыртып китәләр, мен тирәсе авыртучы учетка алынган. Идел буе федераль округында яман шеш авыртучылар 18 меннән артык. Россияда анды авырту белән пациентлар  90 менгә якыннаша. Анын турында РФ ИФО  һәм ТР сәләмәтлек саклау министрлыгынын штаттан тыш белгече Рөстәм Хәсәнов “Яман шеш авыртунын иммунотерапиясы” ИФО региональ фәнни-практик конференциясында хәбәр итте. Ул конференция Казанда уза.

Бүген Рамадан ае башлануга, “Татмедиа”да пресс-конференция узды. Анда ТР сәләмәтлек саклау министрлыгының баш кардиологы  Альберт Галявич, Татарстан муфтийнын беренче урынбасары Рөстәм хәзрәт Вәлиуллин һәм “Казан” университет клиниканын табиб-эндоскописты Айрат Зиятдинов катнаштылар.

Бүген Минзәлә район үзәк хастаханәсендә “Кеше ресурсы. Кеше потенциалы. Ничек аларны саклап калырга һәм ничек тулыландырырга?” дигән семинар узды. Ул семинарда хастаханәнең идарә итү-хуҗалык блогының хезмәткәрләре катнашты.

Татарстанда “Наркотиксыз тормыш” дигән наркотикка каршы акция старт алды. Ул 28 июньга кадәр барачак. Акция чикләрендә Республик медицина профилактикасы үзәгенең табиблары төрле профилактик акцияләр уздыралар. Мәсәлән, Эчке эшләр министрлыгынын  КЮИ укыту үзәгендә табиблар “Наркомания һәм тәмәке тарту профилактикасы. Сәламәт яшәү рәвешенең нигезләре” дигән лекция белән чыгыш ясадылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: