апрель, 2017 ел
пәнҗешәмбе

Бүген Казанда Казан дәүләт медицина академиясе неврология һәм мануаль терапия кафедрасының 20-еллыгына һәм Республика клиник-диагностик үзәгенең 10-еллыгына багышланган «Клиник неврология –теориядән  практикага» дигән миелинсызланучы авырулар һәм таркау склерозы буенча Россия фәнни-гамәли конференциясенең ачылуы булды. Тантаналы чараны ТР сәламәтлек саклау министры Адел Вафин ачты.

Бүген Казанда сөяк җелеге донорларының россия Милли регистрын үстерү буенча һәм ТР Сәламәтлек саклау минстрлыгының Балалар республика клиник хастаханәсе җирлегендә үпкәләрне ясалма вентиляцияләүгә мохтаҗ булучы балалар белән гаиләләргә ИВЛ аппаратларын бирү буенча бергәләшкән социаль-юнәлдерелгән проекны гамәлгә ашыру турында шартнамәгә имза куйдылар. Ике проектның да безнең илдә аналоглары юк һәм алар беренче тапкыр Татарстанда гамәлгә ашырылачак.

Яр Чаллыда сәламәтлекне саклау системасын камилләштерү һәм өлкән яшьтәге кешеләргә «гериатрия»  профиле буенча медицина ярдәмен үстерү темасына «түгәрәк өстәл» утырышы узды.

Азино» балалар сырхауханәсенә бүген Байкал аръягы краенең делегациясе килеп китте. Делегация составына «Байкал аръягы краенең перинаталь үзәге» ДССО баш табибы Елена Агафонова, Амур өлкәсе Благовещенск ССМ 2нче номерлы Балалар шәһәр хастаханәсенең баш табиб урынбасары Светлана Дударикова һәм регионның район һәм край хастаханәләренең җитәкчеләре керделәр.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: